هورمون لپتین - آزمایشگاه سهند کتاب مرجع تخصصی تشخیص ناباروری

نگارش :‌دکتر مجتبی علیاری

هورمون لپتین - آزمایشگاه سهند پرسش و پاسخ

پاسخ به سوالات علمی عمومی و تخصصی

هورمون لپتین 

 leptin

 

لپتین، هورمون تولیدی از سلولهای چربی سفید و پیامی مبنی بر ذخیره چربی بدن است. در واقع این هورمون پروسه تنظیمی خود را با تعدیل بین حس گرسنگی و مصرف انرژی اعمال می کند. بدنبال ذخیره چربی ، این هورمون بداخل جریان خون رها شده و به رسپتورهای خود در بافت های هدف از جمله هیپوتالاموس ،بیضه ،استخوان ها و ... متصل می گردد.

بالاترین سطح لپتین در یک فرد عادی معمولا در نیمه های شب و اوایل صبح دیده می شود که این موضوع می تواند دلیلی بر سرکوب اشتها در طول شب باشد.

در سیستم تولید مثلی زنانه سیکل های تخمک گذاری با بالانس انرژی همراه است. سطح لپتین خارج از محدوده رنج نرمال می تواند روی کیفیت تخمک و بازده IVF تاثیر منفی داشته باشد. اثرات لپتین بر سیستم تولید مثلی بواسطه تحریک آزادسازی  ,GnRH , LH  FSH از سوی هیپوفیز و هیپوتالاموس می باشد و با توجه به این موضوع که سطوح بالاتر این هورمون در زنان چاق وجود دارد ، این هورمون می تواند شروع کننده فعالیت های نورواندوکرینی باشد که به بروز منارک اولیه در دختران جوان با وزن بالا( بلوغ زودرس) منجر گردد و این پدیده می تواند روی وضعیت ترشح هورمون استروژن و بسته شدن اپی فیز استخوانی و نهایتا کوتاهی قد دختران جوان بیانجامد. بنابراین لپتین نقشی بحرانی را در تکامل بلوغ ایفا می کند.

تاثیرات استخوانی لپتین می تواند به دو طریقه غیر مستقیم؛ اتصال به رسپتورهای هیپوتالاموسی و سیستم عصبی سمپاتیک و یا مستقیم؛ از طریق بالانس بین جذب انرژی و مسیر IGF-1 اعمال شود.

در انسان سطح سرمی لپتین می تواند با اختلالاتی از جمله ؛Anorexia Nervosa (بی اشتهایی عصبی) ، افسردگی و بیماریهای سیستمیک مرتبط باشد. در مقادیر بحرانی پایین سطح سرمی لپتین (1.85 mg/l< نرمال) که میزان ترشح هورمون LH نیز بسیار افت می کند ، شروع سیکل قاعدگی میسر نبوده و باعث بروز آمنوره در زنان می گردد. اندازه گیری سطح لپتین همین طور می تواند در Follow up درمان بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی و افسردگی کاربرد حائز اهمیتی داشته باشد.

قابل توجه است که لپتین بصورت فراورده دارویی r-metHuLeptin درافرادی که با مشکلات آمنوره مواجه هستند تجویز می شود. چرا که نتایج حاکی از آن است که تجویز لپتین در این افراد با بهبود تولید مثل ، فعالیت تیروئید ، محور هورمون رشد و بهبود ,وضعیت استخوانی همراه بوده است.

در مردان نیز همانند زنان تغییرات سطح لپتین می تواند با مشکلاتی همراه باشد. مردان مبتلا به بی اشتهایی عصبی سطح تستوسترون پایینی داشته و با افت رفتارهای جنسی مواجه هستند.

افرادی که با پدیده چاقی روبرو هستند با وجودی که سطح هورمون لپتین بالایی دارند ولی باز نمی توانند وزن خود را بکاهند در این موضوع پدیده ای تحت عنوان "مقاومت به لپتین " اهمیت پیدا می کند که آزمایشگاه سهند از این نظر نیز بطور دقیق نتایج سطح سرمی لپتین را در کنار پارامترهای دیگر بیمار در اختیار پزشکان قرار می دهد.

با توجه به این موضوع که لپتین در تحریک تولید هورمون های جنسی از سیستم عصبی مرکزی نقش دارد و خود نیزتحت تاثیر هورمون های استروئیدی از جمله 17-بتا استرادیول ، پروژسترون وتستوسترون قابل تنظیم است، تمامی این موارد را که کنار هم می گذاریم می توانیم به اهمیت لپتین در چرخه تولیدمثلی انسان پی ببریم.

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

کروکی آزمایشگاه سهند

 آدرس : تهران ، خیابان شهید بهشتی ، چهارراه اندیشه ، خیابان سهند ، شماره ۶

 تلفن :‌ ۸۸۵۲۹۸۱۳ - ۰۲۱  |  تلفکس : ۸۸۵۴۴۱۵۷-۰۲۱

 ارتباط آنلاین با بخشهای مختلف

Top
توجه ما از کوکی ها برای بهبود عملکرد وب سایت استفاده میکنیم . ادامه استفاده از سایت به معنی پذیرفتن این امکان است . More details…
×

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه های مختلف عمومی و تخصصی در شبکه های اجتماعی با ما همراه باشید

network telegram  کانال تلگرام عمومی

network telegram  کانال تلگرام ویژه پزشکان

network insta  اینستاگرام آزمایشگاه سهند

network Twitter  توییتر آزمایشگاه سهند

network linkedin  شبکه لینکد این آزمایشگاه سهند