ارزیابی صحیح ناباروری در مردان - آزمایشگاه سهند کتاب مرجع تخصصی تشخیص ناباروری

نگارش :‌دکتر مجتبی علیاری

ارزیابی صحیح ناباروری در مردان - آزمایشگاه سهند پرسش و پاسخ

پاسخ به سوالات علمی عمومی و تخصصی

ارزیابی صحیح ناباروری در مردان مطابق توصیه های انجمن اورولوژی آمریکا(AUA)

مقدمه

تقریبا 15% از زوج ها بدنبال یک سال تلاش برای بارداری بدون استفاده از هرگونه ابزار ضدبارداری، بارور نمی شوند. در این خصوص فاکتورهای مردانه به تنهایی مسئول 20% از ناباروری ها در زوجین می باشد و در کنار فاکتورهای زنانه توام 30-40% موارد را به خود اختصاص می دهند. در صورتی که دلیل ناباروری از سوی مرد باشد، در اکثر موارد یافته هایی در آنالیز مایع منی به چشم می خورد، هرچند که فاکتورهای مردانه دیگری هم با وجود آنالیز مایع منی نرمال ممکن است در این خصوص نقش داشته باشند. ناباروری در مردان ممکن است به دلایل متنوعی ایجاد می شود. برخی از این دلایل قابل شناسایی و قابل برگشت هستند از قبیل انسداد و هیپوگنادیسم هیپوگنادوتروپیک. برخی دیگر شرایطی قابل شناسایی بوده ولی غیرقابل برگشت هستند مانند آتروفی ثانویه بیضه به صورت دو طرفه و یا اورکیت ویروسی.

در پاره ای از موارد عامل ناباروری غیرقابل شناسایی بوده و تحت عنوان ایدیوپاتیک از آن نام برده می شود. گاهی هم دلیل ناباروری باوجود طبیعی بودن مایع منی و همچنین طبیعی بودن همسر وی نامشخص است، این نوع ناباروری را توصیف نشده (Unexplained) می نامیم.

به هر حال هدف از ارزیابی، شناسایی و درمان موارد قابل برگشت است، حتی مردان گرفتار آزواسپرمی ممکن است تولید اسپرم فعالی داشته و یا اینکه بدنبال درمان، تحریک به تولید اسپرم  شوند.

گاهی شناسایی دلایل ژنتیکی خاص ناباروری مردان به زوجین این فرصت را می دهد که درباره امکان انتقال ناهنجاریهای ژنتیکی خود که ممکن است فرزندان آنها را تحت تاثیر قرار دهد آگاهی کسب کنند.

اگر درمان صحیحی برای مشکل ناباروری در دسترس نباشد باز هم این امکان وجود دارد که با بهره گیری از تکنیک های کمک به باروری ((ART همانند برداشت اسپرم از بیضه یا اپی دیدیم و انجام ICSI در این خصوص قدمی برداشت. در شرایط خاص ممکن است زوجین به این ارزیابی برسند که به جای اقدامات درمانی ذکر شده اقدام به پذیرش فرزند نمایند. به هر حال توجه داشته باشید که گاهی قصور در ارزیابی وتشخیص بیماری هایی از قبیل سرطان بیضه یا تومورهای هیپوفیزی در مسیر ارزیابی های ناباروری ممکن است پیامدهای جدی و حتی در برخی موارد مرگبار را در پی داشته باشد.

هدف از ارزیابی مناسب ناباروری مردان شناسایی موارد زیر است :

 • شرایط بالقوه قابل درمان
 • شناسایی شرایط غیرقابل برگشت و توصیه به بهره گیری از تکنیک های ART با استفاده از اسپرم مرد
 • شناسایی شرایط غیرقابل برگشت و توصیه به اسپرم اهدایی یا پذیرش فرزند
 • شناسایی شرایط تهدید کننده سلامتی یا حیات که ممکن است ناباروری را تحت الشعاع قرار داده و نیازمند مراقبت پزشکی است
 • اختلالات ژنتیکی که ممکن است بدنبال استفاده از تکنیک های ART بروز نموده و سلامت فرزند را تحت تاثیر قرار دهد
 • ارزیابی ها تحت شرایط زیر بایستی قبل از یک سال صورت گیرد:
 1. وجود فاکتورهای خطرناباروری مردان از قبیل نهان بیضگی ((Cryptorchidism دو طرفه
 2. وجود فاکتورهای خطر ناباروری در زن از قبیل سن بالا (بالای 35 سال)
 3. ظرفیت کاهش یافته قابلیت باروری در مرد

غربالگری اولیه مرد در یک زوج نابارور بایستی حداقل شامل اخذ یک تاریخچه دقیق، یک معاینه بالینی ودو آنالیز مایع منی باشد. در صورت امکان، دو آنالیز مایع منی بایستی با فاصله زمانی حدود یک ماه انجام گیرد.

تاریخچه ناباروری بایستی شامل موارد زیر باشد:

 • تعداد دفعات نزدیکی ونحوۀ زمان بندی آن
 • طول دوره زمانی ناباروری و تاریخچه باروری قبلی
 • بیماری های دوران کودکی
 • بیماری های سیستمیک همانند دیابت و بیماری دستگاه تنفسی فوقانی و سابقه جراحی های قبلی
 • تاریخچه عفونتهای قابل انتقال از طریق تماس جنسی (STD)
 • تماس با گنادوتوکسین ها از قبیل حرارت و حشره کش ها.

ارزیابی کلی ناباروری در مردان:

ارزیابی کلی بایستی شامل اخذ کامل تاریخچه پزشکی و باروری، آزمایشات بالینی درخواست شده توسط اورولوژیست یا متخصص تولید مثل مردان و حداقل انجام دو آزمایش مایع منی باشد. باتوجه به نتایج حاصل از ارزیابی کلی، پزشک ممکن است اقدامات و آزمایشاتی را برای فهمیدن دلیل ناباروری در مرد لحاظ کند. این آزمایشات ممکن است آنالیزمجدد مایع منی، ارزیابی اندوکرینی، آزمایش ادرار پس از انزال (post-ejaculatory)، اولتراسونوگرافی، تست های تخصصی بر روی مایع منی و اسپرم و همین طور غربالگری های ژنتیکی باشد.

تاریخچه پزشکی:

اخذ تاریخچه پزشکی بیمار بابت شناسایی فاکتورهای خطر و الگوهای رفتاری می باشد که می تواند نقش حائز اهمیتی را در ناباروری مردان ایفا کند. تاریخچه بایستی شامل تمام فاکتورهای اشاره شده در بالا باشد به علاوۀ :1) یک تاریخچه پزشکی و جراحی کامل 2)مصرف دارو(تجویزی و غیرتجویزی)و آلرژی ها 3)سبک زندگی 4) تاریخچه باروری در خانواده 5) بررسی از نظر وجود عفونت های قابل انتقال از طریق تماس جنسی و عفونت های دستگاه تنفسی.

 1. معاینه بالینی

در این خصوص بایستی توجه خاصی به اندام های جنسی شود از قبیل؛ 1- معاینه آلت تناسلی؛ مثل بررسی وضعیت meatus مجرای خروج ادرار 2- لمس بیضه ها و بررسی اندازه آنها 3- وجود و قوام وازدفران و اپیدیدیم 4- وجود واریکوسل 5- صفات ثانویه جنسی از قبیل فرم گیری بدن، نحوه توزیع موی بدن و رشد پستان 6- معاینه  دیجیتال رکتوم به جهت تشخیص عدم حضور دو طرفه مادرزادی وازدفران CBAVD)).

 1. آنالیز مایع منی

آنالیز مایع منی سنگ بنای ارزیابی آزمایشگاهی مردان نابارور بوده و به تشخیص شدت فاکتورمردانه ناباروری کمک می کند. این آزمایش باید بر اساس توصیه های WHO-2010 انجام گیرد و اطلاعاتی را در خصوص حجم مایع منی، غلظت ،تحرک و مورفولوژی اسپرم بدست می دهد. در شرایط نبود سلول اسپرم در مایع منی تا زمانی که نمونه در سرعت 3000 g  برای مدت 15 دقیقه سانتریفوژ نشده و مورد بررسی مجدد قرار نگیرد نبایستی گزارش آزواسپرمی مدنظر قرار گیرد.

بررسی مورفولوژی اسپرم مطابق strict criteria  برای شناسایی زوجینی که شانس کمتری برای باروری بدنبال IVF استاندارد و یا افرادی که با روش ICSI شانس بهتری برای باروری دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

Semen Analysis  Reference Values(WHO2010)

1.5-5.0 ml

حجم انزال

>7.2

PH

>15 million/ml

غلظت اسپرم

>39 million/ejaculate

شمارش کامل اسپرم

>40%

درصد تحرک

>4% (WHO 2010)

مورفولوژی نرمال

 1. ارزیابی هورمونی:

 ارزیابی اندوکرینی بایستی در  شرایط زیر انجام گیرد:

 • آنالیز مایع منی غیر طبیعی؛ خصوصا اگر غلظت اسپرم کمتر از باشد.
 • ضعف عملکرد جنسی
 • یافته های بالینی که احتمال اندوکرینوپاتی را مطرح می کنند.

حداقل ارزیابی هورمونی اولیه شامل اندازه گیری سطح FSH و تستوسترون سرم است. در صورتی که سطح تستوسترون پایین باشد، اندازه گیری مجدد سطح توتال و Free تستوسترون یا تستوسترون فراهم زیست (Bioavailable) نیز توصیه می شود بعلاوه تعیین سطح سرمی LH و پرولاکتین دور از فایده نیست.

باوجودی که سطح گنادوتروپین های سرم به علت نحوه ترشح متغییر است، اندازه گیری آنها برای تعیین وضعیت اندوکرینی بیمار کافی است. ارتباط بین تستوسترون، LH ،  FSH و پرولاکتین به تشخیص وضعیت بالینی کمک می کند.

Prolactin

Testosterone

LH

FSH

شرایط بالینی

نرمال

نرمال

نرمال

نرمال

اسپرماتوژنز طبیعی

نرمال

کاهش

کاهش

کاهش

هایپوگنادیسم هایپوگنادوتروپ

نرمال

نرمال

نرمال

افزایش/نرمال

اسپرماتوژنز غیرطبیعی

نرمال

نرمال/کاهش

افزایش

افزایش

نقص کامل بیضه/هیپوگنادیسم هیپرگنادوتروپیک

افزایش

کاهش

نرمال/کاهش

نرمال/کاهش

تومور هیپوفیزی مترشحه پرولاکتین

 1. آزمایش ادرار پس از انزال:

در شرایط عدم وجود انزال یا انزال با حجم اندک شک به وجود انزال پس گرا(Retrograde Ejaculation)، عدم وجود emission، انسداد مجاری انزال، هایپوگنادیسم و یا CBAVD را بدست می دهد. به منظور تشخیص احتمال انزال پس گرا پزشک بایستی یک آزمایش ادرار پس انزالی را برای هر شخصی که حجم انزال آن کمتر از 1ml است و همین طور افرادی که از نظر هایپوگنادیسم یا CBAVD مورد تائید قرار نگرفته اند، توصیه کند.

اطلاع از جمع آوری ناقص نمونه یا دوره ی خودداری از تماس جنسی خیلی کوتاه (کمتر از یک روز) حائز اهمیت است. آزمایش ادرار پس انزالی بوسیله سانتریفوژ نمونه ادرار در دور حداقل 300 g به مدت 10 دقیقه و بررسی میکروسکوپی با درشت نمایی 400x انجام گیرد. حضور هرگونه اسپرم در آزمایش ادرار پس انزالی در بیمار آزواسپرمی نشان دهنده ی تشخیص انزال پس گرا است و تعداد قابل توجه اسپرم در ادرار پس از انزال مطرح کننده تشخیص انزال پس گرا است.

 1. اولتراسونوگرافی ترانس رکتال:

وزیکول سمینال طبیعی با قطری کمتر از 2.0 cm در سمت قدامی خلفی قرار دارد. بیماران مبتلا به انسداد کامل مجاری انزال، مایع انزال با حجم کم، فروکتوز کمتر از حد نرمال و مایع منی اسیدی  تولید می کنند. بیماران مبتلا به CBAVD نیز چنین علایمی را نشان می دهند چراکه در این افراد نیز وزیکول سمینال یا وجود ندارد یا دچار آتروفی است. بیماران با انسداد مجاری انزالی جزئی اغلب، و نه همیشه، حجم کم انزال را همراه با اولیگوآستنواسپرمی و حرکت ضعیف رو به جلو اسپرم نشان می دهند.

 1. اولتراسونوگرافی اسکروتال

در بیشتر موارد پاتولوژی اسکروتوم بوسیله معاینه بالینی قابل لمس است. مثل: واریکوسل، اسپرماتوسل، عدم وجود وازدفران، سفتی اپی دیدیم و توده بیضه ای. سونوگرافی اسکروتال ممکن است واریکوسل های غیر قابل لمس را تشخیص دهد، ولی اهمیت این یافته ها به لحاظ بالینی اثبات نشده است.

آزمایشات عملکرد اسپرم:

 1. مورفولوژی اسپرم به روش Criteria(WHO 2010) Strict

ارزیابی مورفولوژی اسپرم در پیشگویی میزان بارورسازی و با امتیاز بالاتر از 4% ، به عنوان مقادیر نرمال تلقی می شود. اختلالات مورفولوژی نادر به خصوصی مثل اسپرم های بدون آکروزوم (Globozoospermia)، پیشگویی کننده های حائز اهمیتی از نقص در بارورسازی تخمک می باشند ، ولی با وجود این هنوز خیلی از موارد بارداری و باروری وجود دارند که با امتیاز پایینی از مورفولوژی همراه بوده اند.

 1. تمامیت DNA

بررسی تمامیت DNA اشاره به سری متنوعی از روش های مورد استفاده و ارزیابی درجه شکستگی DNA اسپرم دارد. ارزیابی تمامیت DNA اسپرم با ناتوانی برای بارداری بواسطه ی تماس جنسی، IUI ، IVF و یا استفاده از ICSI مرتبط است. مطالعات آماری انجام شده روی بارداری بطریقۀ تماس جنسی، نشان دهنده کاهش در میزان بارداری در بیمارانی است که تمامیت DNA اسپرم در آنها ناقص است، ولی با وجود این هنوز خیلی از زوجین هستند که با وجود DNA اسپرم معیوب می توانند به طریقه تماس جنسی باردار شوند. مطالعات متعددی نشان داده اند که ارزیابی تمامیت DNA در نمونه های مورد استفاده برای IUI قدرت پیشگویی کنندگی بالایی برای بارداری دارد.

تحقیقات حاکی از آن هستند که از نظر آماری تمامیت DNA اسپرم قدرت پیشگویی کنندگی مهمی از بارداری بدنبال IVF با یا بدون ICSI محسوب می شود.

آزمایش تمامیت DNA در کنار سایر کاربردها در ارزیابی سقط مکرر( RPL ) نیز حائز اهمیت است.

 1. گونه های فعال اکسیژنROS)):

ROS ها توسط لکوسیت های مایع منی و اسپرم ها تولید می شوند و می توانند با پراکسیداسیون لیپیدهای غشا اسپرم و تولید پراکسیدهای اسیدچرب سمی، با عملکرد اسپرم تداخل کنند.

ROSها در مقادیر فیزیولوژیک نقش مهمی در صلاحیت دار شدن (capacitation) و عملکرد آکروزوم( acrosome reaction) دارند اما در مقادیر بالاتر از حد فیزیولوژیک در 30-80%  موارد می توانند دلیلی بر ناباروری مردان باشند.

 1. ارزیابی لکوسیت های مایع منی:

شمار بالای WBC ها در مایع منی با نقص عملکردی اسپرم و تحرک آن مرتبط است. هم لکوسیت ها و هم ژرم سل های نابالغ در بررسی با میکروسکوپ نوری، مشابه همدیگر دیده می شوند و تحت عنوان Round cells (سلول های گرد) نامیده می شوند. خیلی از آزمایشگاه ها بگونه ای نادرست تمام Round cells ها را WBC گزارش می کنند. پزشکان بایستی از افتراق و تمایز این دو نوع سلول آگاهی کسب کنند. متدهای متنوعی برای افتراق لکوسیت ها از ژرم سل های نابالغ موجود است که شامل رنگ آمیزی سیتولوژی سنتی و تکنیک های ایمونوهیستوشیمی می باشد. بیماران با Pyospermia (اسپرم چرکی) (بیش از یک میلیون لکوسیت در هر میلی لیتر از مایع منی) بایستی از نظر عفونت و التهاب مجاری دستگاه تناسلی ارزیابی شوند.

 1. آنتی بادی های ضد اسپرم(ASA):

ممکن است به دلیل حضور آنتی بادی ضداسپرم (ASA) در مایع منی، امکان بارداری کاهش پیدا کند. فاکتورهای خطر ASA شامل انسداد مجاری، عفونت قبلی دستگاه تناسلی، ترومای بیضه، وازووازوستومی قبلی یا وازواپی دیدیموستومی هستند.

آزمایش ASA بایستی در مواردی که آستنواسپرمی ایزوله با غلظت اسپرم نرمال وجود دارد و یا در موارد آگلوتیناسیون اسپرم و یا آزمایش PCT غیر نرمال، مورد توجه قرار گیرد. تعدادی از پزشکان آزمایش ASA را برای زوجین با ناباروری توصیف نشده ((Unexplained توصیه می کنند. آنتی بادی های موجود بروی سطح اسپرم بوسیله آزمایش مستقیم ASA بسیار مهم تر از ASA موجود در سرم یا پلاسمای مایع منی می باشد. در مواردی که اسپرم برای ICSI بکار گرفته می شود انجام ASA مورد نیاز نیست.

 1. آزمایشات زنده بودن اسپرم:

برای ارزیابی حیات اسپرم بایستی اسپرم تازه را با رنگ فوق حیاتی( supravital )مثل؛ ائوزین یا تریپان بلو مخلوط کرد و یا می توان از روش Hyposmotic swelling test (HOST) استفاده کرد.

این روش ها اسپرم های غیر متحرک زنده را شناسایی می کنند. این اسپرم ها غشا سلولی سالمی دارند و بنابراین می توانند برای موارد ICSI بطور موفقیت آمیزی بکار برده شوند.

 1. آزمایشات تعامل اسپرم – موکوس سرویکس(PCT):

آزمایش PCT آزمایش میکروسکوپی مخاط سرویکس است که قبل از زمان تخمک گذاری و چند ساعت بعد از تماس جنسی انجام می شود و هدف از آن ردیابی حضور اسپرم متحرک  در مخاط سرویکس است.

آزمایش مخاط سرویکس ممکن است شواهد قابل قبولی از وجود عفونت سرویکس (Cervicitis) را نیز آشکار کند. به هرحال مخاط سرویکس غیرطبیعی یا تعامل اسپرم/مخاط سرویکس غیرطبیعی ندرتا ممکن است به تنهایی علت اصلی ناباروری باشد.

بسیاری از پزشکان هنوز به PCT به عنوان یک تست تشخیصی نگاه می کنند به این دلیل که می تواند ناکارامدی تکنیک تماس جنسی یا حضور یک فاکتور مربوط به سرویکس را شناسایی کند.

 1. تست های تخصصی تر عملکرد اسپرم:

عملکرد و تمامیت آکروزوم اسپرم انسان می تواند با استفاده از تکنیک های رنگ آمیزی خاصی شناسایی شود. میزان واکنش آکروزوم خودبخودی و القایی بوسیله عواملی از قبیل یونوفورکلسیم و پروژسترون اندازه گیری می شود. بیماران نابارور واکنش آکروزومی القایی ضعیف تری نسبت به مردان بارور دارند. در پاره ای از موارد این تست ها دلایل احتمالی میزان باروری پایین یا شکست در IVF را آشکار می کنند.

ارزیابی های  ژنتیک:

ناهنجاری های ژنتیکی ممکن است از طریق تاثیر بر تولید اسپرم یا نقل و انتقال آن باعث ناباروری شوند. سه مورد از رایج ترین فاکتورهای ژنتیکی شناخته شده که مرتبط با ناباروری مردان است عبارتند از: 1) جهش در ژن فیبروزکیستیک که با عدم تشکیل مادرزادی وازدفران همراه است 2) ناهنجاریهای کروموزومی مربوط به عملکرد ناقص بیضه 3)میکرودیلیشن کرومزوم Y که با نقص ایزوله در اسپرماتوژنز همراه است.

آزواسپرمی و الیگواسپرمی شدید ممکن است با ناهنجاریهای ژنتیکی همراه باشند. افراد آزواسپرمی غیرانسدادی و الیگواسپرمی شدید بایستی اطلاع داشته باشند که آنها ممکن است ناهنجاری کروموزومی یا میکرودیلیشن هایی در کرومزوم Y داشته باشند.

علاوه بر این، افراد آزواسپرمی با علت CBAVD نیز بایستی مطلع باشند که احتمالا یک ناهنجاری در ژن CFTR دارند. مشاوره ژنتیکی بایستی در مواقعی که ناهنجاری ژنتیکی مدنظر است، انجام گیرد.

 1. جهش های ژن فیبروز کیستیک:

رایجترین دلیل CBAVD جهش در ژن CFTR است. تقریبا تمام مردان با کیستیک فیبروز بالینی دارای CBAVD هستند. و 70% مردان با CBAVD بدون علایم بالینی فیبروزکیستیک یک ناهنجاری غیرقابل تشخیص در ژن CFTR را دارند. از آنجایی که وازدفران طبیعی به آسانی قابل لمس است، تشخیص آژنزی وازدفران بصورت یک طرفه یا دو طرفه بوسیله معاینه فیزیکی قابل انجام است.

برای تایید تشخیص نیازی به عمل جراحی و تصویربرداری نیست، اما ممکن است این بررسی ها برای ناهنجاریهای مرتبط با آژنزی وازدفران مفید باشند.

بیشتر بیماران با آژنزی وازدفران با هیپوپلازی وزیکول سمینال یا آژنزی آن همراه هستند. با توجه به اینکه اکثریت حجم مایع منی مربوط به ترشحات وزیکول سمینال است تقریبا تمام بیماران مبتلا به CBAVD حجم پایینی از مایع انزالی را دارا هستند. در بیماران آزواسپرمی که آژنزی یک طرفه وازدفران را دارند، سونوگرافی ترانس رکتال (TRUS) ممکن است در ارزیابی قسمت آمپول وازدفران و همین طور وزیکول های سمینال مفید باشد، به این دلیل که آژنزی یک طرفه وازدفران می تواند با آترزی وازدفران یا وزیکول سمینال همراه باشد و این باعث آزواسپرمی انسدادی می شود.

عدم تشخیص ناهنجاری در CFTR در یک مرد مبتلا به CBAVD به طور مطلق عدم وجود جهش را رد نمی کند. از آنجایی که خیلی از افراد مبتلا به CBAVD ، ناقل یک ناهنجاری ژنتیکی در ژن CFTR هستند صرف نظر از اینکه  نتایج این آزمایشات مثبت باشد یا نه مهم است که آزمایشات مخصوص ناهنجاریهای ژن CFTR قبل از مبادرت به درمانی که از اسپرم فرد استفاده می شود صورت پذیرد، چرا که احتمال ناقل بودن فرد وجود دارد.

بهتر است  که، مشاوره ژنتیک هم قبل و هم بعد از آزمایش ژنتیک برای هردو شریک جنسی توصیه شود. موضوع حائز اهمیت در آزمایش ژنتیکی بیماران CBAVD این است که نتایج حاصل از آن برای مشاوره بیماران از نظر تاثیرات روی سلامت آینده بیمار از نظر جهش های CFTR و هم خطر انتقال این جهش ها به نسل بعد، ضروری می باشد.

ارتباط بسیار قوی بین آژنزی وازال یک طرفه و آنومالی کلیه همان طرف، به دلیل خاستگاه رویانی مشترکی که دارند وجود دارد. برخلاف آن، ارتباط آنومالی کلیه و عدم تشکیل مادرزادی وازدفران(CBAVD) خیلی ضعیف بوده و با احتمال بروز (شیوع) تنها 11% همراه است. در هرصورت، برای بیماران با CBAVD و جهش در CFTR شیوع آنومالی کلیه فوق العاده نادر است. تصویربرداری از کلیه ها با اولتراسوند یا CT-scan بیشتر می تواند ناهنجاریهای مربوط به مردان مبتلا به آژنزی یک طرفه وازال یا مبتلا به CBAVD را که جهشی در CFTR ندارند را آشکار کند.

 1. ارزیابی ژن CFTR:

غربالگری روتین جهش های CFTR امروزه بوسیله آزمایش پانلی از جهش های خاص صورت می گیرد که رایج تر از سکانس کردن کل ژن می باشند. ژن CFTR فوق العاده بزرگ بوده و شمار جهش های آن بطور بالقوه تعریف شده هستند. آزمایشگاههای بالینی بطور تیپیک برای 30-50 تا از رایج ترین جهش های یافته شده در بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک متدهای تشخیصی دارند. ولی با وجود این، جهش های مرتبط با CBAVD ممکن است متفاوت باشد. بیش از 1300 جهش مختلف در این ژن دیده شده است . آنالیز مستقیم سکانس کل ژن به لحاظ تجاری در دسترس بوده ولی هزینه بر است.

علاوه بر جهش های نقطه ای، تغییرات روی اینترون شماره 8 ژن CFTR که سکانس تکراری این ناحیه به عنوان کنترل کننده بیان پروتئین CFTR بوده می تواند در بروز فنوتیپ غیرطبیعی بیان ژن نقش داشته باشند.

 1. کاریوتیپ:

شخصی که دچار ناباروری است نسبت به کل جمعیت احتمال بیشتری دارد که ناقل جهش یا ناهنجاریهای کرومزومی باشند. حدود 15% مردان با آزواسپرمی در کاریوتیپشان دچار ناهنجاری هستند یا ممکن است حاوی میکرودیلیشن کروموزوم Y، یا جهش هایی در ژن CFTR باشند

انجام کاریوتیپ تمام کروموزوم را از نظر حذف یا افزوده شدن، نقص ساختمانی مثل نو آرایی های کروموزومی (ترانس لوکاسیون)، مضاعف شدن، حذف یا جابجایی مورد آنالیز و بررسی قرار می دهد.

اختلالات کروموزومی شامل حدود 6% از تمام موارد ناباروری در مردان می باشد وبا افزایش اختلالات اسپرماتوژنزی( از قبیل اولیگواسپرمی و آزواسپرمی غیر انسدادی) میزان شیوع هم بیشتر می شود.

انتقال نقایص کروموزومی از والدین می تواند در بروز سقط، نقایص حین تولد، ناباروری مرد، ودیگر سندرم های ژنتیکی دخیل باشد.

بنابراین کاریوتیپ کردن و مشاوره ژنتیکی بایستی برای تمام بیماران مبتلا به آزواسپرمی غیر انسدادی و الیگواسپرمی شدید (کمتر از 5 میلیون اسپرم /ml) انجام گیرد.

 1. میکرودیلیشن های کرومزوم Y:

 تقریبا 13% مردان مبتلا به آزواسپرمی غیر انسدادی یا الیگواسپرمی شدید دچار میکرودیلیشن در کرومزوم Y هستند. میکرودیلیشن های کرومزوم Y مسئول ناباروری – نواحی c یا b ،a AZF – با استفاده از Sequence Tagged Sites (STS)و با تکنیک PCR قابل شناسایی می باشند. استخراج اسپرم از بیضه بطور موفقیت آمیز در مردان نابارور مبتلا به دیلیشن های a AZF وb AZF گزارش نشده است. در مقابل ، بالای 80% مردان مبتلا به دیلیشن c AZF قابلیت برداشت اسپرم برای ICSI را دارا هستند.

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

کروکی آزمایشگاه سهند

 آدرس : تهران ، خیابان شهید بهشتی ، چهارراه اندیشه ، خیابان سهند ، شماره ۶

 تلفن :‌ ۸۸۵۲۹۸۱۳ - ۰۲۱  |  تلفکس : ۸۸۵۴۴۱۵۷-۰۲۱

 ارتباط آنلاین با بخشهای مختلف

Top
توجه ما از کوکی ها برای بهبود عملکرد وب سایت استفاده میکنیم . ادامه استفاده از سایت به معنی پذیرفتن این امکان است . More details…
×

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه های مختلف عمومی و تخصصی در شبکه های اجتماعی با ما همراه باشید

network telegram  کانال تلگرام عمومی

network telegram  کانال تلگرام ویژه پزشکان

network insta  اینستاگرام آزمایشگاه سهند

network Twitter  توییتر آزمایشگاه سهند

network linkedin  شبکه لینکد این آزمایشگاه سهند