مروری بر ارزش اندازه گیری آنتی مولرین هورمون - آزمایشگاه سهند کتاب مرجع تخصصی تشخیص ناباروری

نگارش :‌دکتر مجتبی علیاری

مروری بر ارزش اندازه گیری آنتی مولرین هورمون - آزمایشگاه سهند پرسش و پاسخ

پاسخ به سوالات علمی عمومی و تخصصی

مروری بر ارزش اندازه گیری آنتی مولرین هورمون - (Anti Mullerian Hormone (AMH

 

آنتی مولرین هورمون یک گلیکوپروتئین دیمری عضوخانواده فاکتورهای رشد انتقالی (TGF) می باشد. این هورمون در زنان توسط تخمدان از سوی سلولهای گرانولوزای فولیکول های آنترال و پره آنترال تولید می شود و نقش آن مهار شروع به رشد فولیکولهای Primordial  وهمین طور مهار ادامه رشد و تکامل فولیکول های پره آنترال  تحت القاء FSH می باشد.بنابراین فولیکول ها را در یک وضعیت بینابین نگه می دارد و فقط یک فولیکول غالب که حاوی رسپتور های FSH بیشتری است قابلیت رسیدن به تکامل نهایی و تخمک گذاری را پیدا می کند.

t2

در زنان سطح سرمی AMH در زمان تولد بسیار پایین بوده و در سن 2-4 سالگی بعد تولد افزایش اندکی پیدا کرده و تا زمان بزرگسالی سطح آن پایدار باقی می ماند و کاهش آن در بالغین  می تواند دال برتخلیه ی ذخایر تخمدانی همانگونه که در زنان یائسه دیده می شود ، باشد. در واقع زنان با ذخایر تخمدانی خوب سطح نرمالی از AMH سرمی را دارا هستند که این مقدار تحت تاثیر هیچ کدام از وقایع معمول تولید مثلی از جمله چرخه های قاعدگی ، بارداری ، زایمان و... قرار نمی گیرد. می توان گفت هورمون AMH بهترین مارکر بازتاب دهنده کاهش سن تولید مثلی می باشد و با استفاده جداول سنی موجود(صفحه بعد) می توان با کمک سن زنان و سطح AMH،زمان تقریبی تخلیه کامل ذخایر فولیکولی(بروز یائسگی) را پیش بینی نمود و این موضوع می تواند برای زنانی که تمایل به بچه دار شده در آینده دارند بسیار حائز اهمیت باشد بطوریکه در موارد تشخیص تخلیه زودرس ذخایرفولیکولی بایستی برای بچه دار شدن تعجیل کنند. از کاربردهای دیگر AMH در پیشگویی سن یائسگی این است که به کمک آن می توان از عواقب احتمالی بعد یائسگی از جمله دمینرالیزاسیون استخوانی و بیماریهای قلبی - عروقی به موقع پیشگیری کرد.

از کاربردهای دیگر اندازه گیری سطح سرمی AMH می توان به تشخیص سندرم PCOS و کانسر تخمدان اشاره کرد که با افزایش قابل توجهی از سطح AMH همراه هستند.با توجه به این که سطح سرمی AMH بازتاب دهنده شمار فولیکول های در حال رشد است ، اندازه گیری آن می تواند به عنوان مارکری برای نقص در رشد فولیکول تخمدانی در سندرم PCOS مورد استفاده قرار گیرد. در زنان مبتلا به PCOS  افزایش سطح AMH با افزایش شمارش فولیکول های پره آنترال همراه بوده که موفق به رسیدن به تکامل نهایی جهت تخمک گذاری نشده اند و در حال تولید AMH  هستند.

AMH همچنین می تواند به عنوان یک مارکر تشخیصی اولیه و همین طور عود مجدد تومور سلول های گرانولوزا(GCT) باشد.در این افراد سطح سرمی AMH بسیار بالا بوده و می توان گفت بطور میانگین به 190.3 ng/ml نیز می رسد . بین مارکر هایی که برای تشخیص یا پی گیری درمان GCTکاربرد دارند سطح AMH سرمی از حساسیت بالایی برخوردار است و می توان گفت افزایش شدید سطح AMH به تنهایی می تواند دال بر وجود  GCTباشد  در حالی که اینهیبینA ممکن است در انواع مختلفی از کانسر ها افزایش یابد یا اینکه استرادیول در بیماران  GCT مقادیر بسیار متغییر و غیر قابل پیش بینی داشته باشد.

اندازه گیری سطح سرمی AMH همچنین در بیماران کاندید IVF بسیار می تواند کمک کننده باشد. مقادیر پایین سطح سرمی AMH پیشگویی کننده قابل اعتمادی بر پاسخ تخمدانی ضعیف بیماران تحت IVF می باشد. توجه داشته باشید که اندازه گیری این هورمون در کنار سایر بررسی ها از جمله AFC یا اندازه گیری FSH ، استرادیول واینهیبین B می تواند اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی بدست بدهد

 

t1

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما
متنی که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید را وارد نمایید

کروکی آزمایشگاه سهند

 آدرس : تهران ، خیابان شهید بهشتی ، چهارراه اندیشه ، خیابان سهند ، شماره ۶

 تلفن :‌ ۸۸۵۲۹۸۱۳ - ۰۲۱  |  تلفکس : ۸۸۵۴۴۱۵۷-۰۲۱

 ارتباط آنلاین با بخشهای مختلف

Top
توجه ما از کوکی ها برای بهبود عملکرد وب سایت استفاده میکنیم . ادامه استفاده از سایت به معنی پذیرفتن این امکان است . More details…
×

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه های مختلف عمومی و تخصصی در شبکه های اجتماعی با ما همراه باشید

network telegram  کانال تلگرام عمومی

network telegram  کانال تلگرام ویژه پزشکان

network insta  اینستاگرام آزمایشگاه سهند

network Twitter  توییتر آزمایشگاه سهند

network linkedin  شبکه لینکد این آزمایشگاه سهند